Φεστιβάλ ΖΩΗ ΓΙΟΡΤΗ

zoi_giortiΈνα διήμερο φεστιβάλ για την οικιακή οικονομία της αυτάρκειας

Πρόγραμμα εργαστηρίων, παρουσιάσεων, μουσικών και θεατρικών δρώμενων

Σάββατο 26/03

Χώρος 1

13:30-14:30 Οι θεραπευτικές ιδιότητες των αυτοφυών βοτάνων, Λεύκη Ταϋγέτου (facebook.com/ΛΕΥΚΗ-Ταυγετου-1377733455818290)

15:30-16:30 Συγκαλλιέργεια κηπευτικών στον ανοιξιάτικο λαχανόκηπο, Νέα Γουινέα (neaguinea.org)

17:30-18:30 Εργαστήριο μεταποίησης τροφής, ΚΟΙΝΣΕΠ Μελανθώ (facebook.com/melantho.nafplio)

19:30-20:30 Παρασκευή σαπουνιού, εργαστήριο Μύρρο (www.myrro.gr)

Χώρος 2

13:30-14:30 Η σοκολάτα της Μεσογείου – η θρεπτική αξία του χαρουπιού και η παρασκευή της χαρουπομερέντας! Εμμανουέλα Κουτάντου

15:30-16:30 Εργαστήριο ραπτικής, Naga creations (facebook.com/Naga-creations-417755501746592/)

17:30-18:30 Καλλιέργεια μανιταριών στο σπίτι, εμπνευσμένη από τη φύση – Mushroom cultivation at home by imitating nature, από την ομάδα Mushroom Circle (themushroomcircle.wordpress.com)
– το εργαστήριο θα γίνει στα Αγγλικά

19:30-20:30 Φυσική οινοποίηση, Ηλέσιον (www.helession.gr)

Χώρος 3

14:00-15:30 Κοινωνική οικονομία και κοινωνικές συνεταιριστικές επιχειρήσεις, Συντονισμός ΚΟΙΝΣΕΠ

16:30-18:00 Παρουσίαση του παγκόσμιου αυτο-οργανωμένου συνεταιρισμού Faircoop και του νομίσματος Faircoin, Oμάδα Φεστιβάλ Αλληλέγγυας Οικονομίας (www.festival4sce.org)

19:00-20:00 Παράσταση Cirko Cachivache (www.cirkocachivache.gr) (προς επιβεβαίωση)

21:00 Ζωντανή μουσική με τους Mucha Trela (https://www.facebook.com/MuchatrelaBand)

Παιδικά εργαστήρια

15:00-16:00 Εργαστήριο κατασκευής κούκλας, Νεφέλη Μπονάνου

17:00-18:00 Κατασκευές από ανακυκλώσιμα υλικά

Κυριακή 27/03

Χώρος 1

13:30-14:30 Παρασκευή φυσικού αποσμητικού, ΚΟΙΝΣΕΠ Ανθέα,( www.anthea.com.gr )

15:30-16:30 Ελληνικά αιθέρια έλαια και ανθόνερα: δράσεις, ιδιότητες και χρήσεις, Βάλσαμο (https://www.facebook.com/Valsamo-Βάλσαμο-651710848306972)

17:30-18:30 Καλλιεργητικές φροντίδες κηπευτικών και φυτοπροστασία, Αποστόλης Σέληνας – Αγρόκτημα Χλωροφύλλη

19:30-20:30 Σχεδιάζοντας την κοινωνική μας ευημερία με οδηγό την περμακουλτούρα, Τίνα Λυμπέρη (www.kangouro.gr)

Χώρος 2

13:30-14:30 Πολλαπλασιασμός και καλλιέργεια βοτάνων με βιολογικές μεθόδους, Βοτανόκηπος (https://www.facebook.com/botanokipos)

15:30-16:30 Παρουσίαση της κατασκευής μικρής ανεμογεννήτριας, Νέα Γουινέα (www.neaguinea.org)

17:30-18:30 H γέννα στο δρόμο της φύσης: παρουσίαση για το φυσικό τοκετό, Ὲλντα Λάτη, (http://www.friendlybirths.gr/)

19:30-20:30 Συλλογή και διατήρηση σπόρων, Δίκτυο ανταλλαγής σπόρων Πελίτι (www.peliti.gr)

Χώρος 3

14:00-15:30 Παραγωγή τροφής σε αστικό και περιαστικό περιβάλλον, Νέα Γουινέα (www.neaguinea.org)

16:30-18:00 H αξία των παραδοσιακών σπόρων, Βάσω Κανελλοπούλου, Πελίτι (www.peliti.gr)

18:30-19:00 Παράσταση κουκλοθεάτρου «Βιολέτα», Ειρήνη Λάλου

19:30-20:00 Παράσταση κουκλοθεάτρου Γιοβάν, Bufos Puppet Theatre (https://www.flickr.com/photos/128108429@N05)

21:00 Ζωντανή μουσική με τους Dirty Athens Brass Band (https://www.facebook.com/dirtyathensbrassband)

Παιδικά εργαστήρια

15:00-16:00 Εργαστήριο από την ομάδα Υφαντομπλεξίματα (http://www.ifadobleximata.com/)

17:00-18:00 Εργαστήριο κηπουρικής: γνωριμία με τους παραδοσιακούς σπόρους, από την ομάδα Αυλή (https://www.facebook.com/groups/724518897624654/)

Share